+48 18 471 56 54
+48 18 471 61 71
+48 516 622 905

Leczenie wodami mineralnymi i inne zabiegi

Lecznicze działanie wód mineralnych przy stosowaniu wewnętrznym polega na:

  • wzbogacenie organizmu w pierwiastki mineralne: sód, potas, magnez, wapń
  • wyrównanie zaburzeń gospodarki elektrolitowo- wodnej ustroju
  • wyrównanie zaburzeń stosunków ilościowych między antagonistycznymi jonami sodu, potasu, wapnia i magnezu, wapnia i jodu
  • działaniu odczulającym ustroju

 

Lecznicze działanie wód mineralnych przy stosowaniu zewnętrznym:

 

To leczenie kąpielami mineralnymi. Bezwodnik kwasu węglowego znajdujący się w wodzie wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu. Powoduje to rozszerzenie naczyń włosowatych skóry i doprowadza do dobrego ukrwienia skóry.

Dwutlenek węgla zmniejsza wrażliwość receptorów zimna, obniża wrażliwość motoryczną przenoszenia bodźców oraz działa przeciwstresowo. Kąpiel mineralna doskonale działa na przemianę węglowodanowo- tłuszczową. Ma duże znaczenie w leczeniu kamicy nerkowej i skazy moczanowej, otyłości, cukrzycy, choroby wrzodowej, nerwicy wegetatywnej.

 

Gazowe Kąpiele w dwutlenku węgla

Szczególnie cennym zasobem Krynicy jest wodny dwutlenek węgla, czyli tzw. suchy gaz otrzymywany z naturalnych wypływów (mofeta). Dwutlenek doprowadzony jest do Starych Łazienek Mineralnych. Suche kąpiele wykonuje się w specjalnych pomieszczeniach. Działanie tego typu kąpieli jest podobne do kąpieli mineralnych. Ponadto uzyskuje się obniżenie ciśnienia tętniczego, usprawnia krążenie tętniczo- żylne, leczy schorzenia krążenia odwodowego, zarostowo- zakrzepowe zapalenie tętnic kończyn dolnych.

 

Leczenie borowiną (peloidoterapia)

Torf o właściwościach leczniczych nazywany jest borowiną. Pojęciem peloidów w balneologii obejmuje się tworzywa powstałe na skutek naturalnych procesów geologicznych, które po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą stosowane są do celów leczniczych w postaci kąpieli, okładów i tamponów. Wysoka temperatura borowiny (ok. 45° C) powoduje podniesienie ciepłoty ciała. Następuje żywsze krążenie, przyspieszenie tętna i oddechu, zaczerwienienie skóry, spadek ciśnienia krwi. Przyspiesza procesy przemiany materii, potęguje proces immunizacyjny w przebiegu stanów zapalnych i infekcyjnych.

 

Uzdrowisko Krynica, bazujące na leczeniu naturalnymi tworzywami, będącymi jej niezaprzeczalnym bogactwem, posiada jako leczenie wspomagające i uzupełniające szeroki wachlarz zabiegów elektrolecznictwa, światłolecznictwa i wodolecznictwa:

 

Kąpiel perełkowa- przeprowadza się ją w wannie, do której przez specjalny ruszt z otworkami umieszczonymi w dnie doprowadza się tlen z butli lub powietrze tłoczone przez odpowiedni kompresor. Kąpiele perełkowe wywierają działanie pobudzające układ nerwowy, relaksujące, nasenne, uspokajające, rozluźniające, tonizujące nerwy czuciowe skóry, wpływają kojąco na układ nerwowy.

 

Natryski- zabieg wodoleczniczy, w którym zasadniczy wpływ wywiera ciśnienie i temperatura uderzającego w ciało jednego lub wielu strumieni wody. Natryski działają uspokajająco i relaksująco. Powodują przekrwienia skóry poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi. Natryski stosowane są: w nerwicach wegetatywnych, stanach wyczerpania psychicznego, w chorobach przemiany materii i chorobach stanów.

 

Kąpiele czterokomorowe- zabieg elektroniczny, w którym kończyny górne i dolne pacjenta poddane zostają działaniu prądu stałego w specjalnych ceramicznych wanienkach wypełnionych wodą o temperaturze 35-40℃. Kąpiele czterokomorowe stosuje się w zapaleniach wielonerwowych, nerwobólach, niedowładach, zespołach bólowych kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, nerwicy wegetatywnej oraz zaburzeniach ukrwienia obwodowego.

 

Jacuzzi- zabieg bardzo pomocny, zarówno dla osób z bólem mięśniowo- stawowym, jak również dla zmęczonych pracą zawodową lub treningiem sportowym. Rozluźnia napięcie mięśniowe i psychiczne.

 

Kąpiele kwasowęglowe- woda do kąpieli uzyskiwana jest poprzez nasycenie wody bezwodnikiem kwasu węglowego w urządzeniu zwanym saturatorem. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu i powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych.

 

Kąpiel solankowa- bogate w składniki mineralne wody sprawiają, iż kąpiel solankowa stosowana jest w leczeniu chorób ortopedyczno- urazowych, reumatologicznych, neurologicznych, układu oddechowego, niedokrwienia kończyn dolnych oraz w nerwicach wegetatywnych i paradontopatii.

 

Masaż wirowy- stanowi formę masażu podwodnego kończyn dolnych lub górnych. Wpływa korzystnie na złagodzenie napięć mięśniowych, usprawnia krążenie obwodowe, zmniejsza obrzęki.

 

Jonoforeza- zabieg elektroniczny, polegający na wprowadzeniu do tkanek za pomocą prądu stałego, jonów lub cząsteczek leków. W zależności od rodzaju użytego leku, uzyskuje się zmniejszanie bólu, poprawę ukrwienia, działanie przeciwzapalne, zwiększenie uwapnienia kości, działanie bakteriostatyczne. Skuteczna zwłaszcza w leczeniu stanów zapalnych szyjki macicy, zaburzeniach hormonalnych, stanach zapalnych jamy brzusznej i schorzeniach gośćcowych.

 

Galwanoborowina- wzbogacenie okładów borowinowych prądem galwanicznym nasila oddziaływanie przeciwzapalne składników zawartych w borowinie.

 

Zawijanie borowinowe- borowina jest rodzajem torfu leczniczego o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. Czynnikami leczniczymi są ciała estrogenie, kwasy huminowe, witaminy, białka, żywice, woski i garbniki. Zabieg polega na nałożeniu na oczyszczone ciało rozdrobnionej i zmieszanej z wodą papki o temperaturze 40- 45ºC. Obecnie najczęściej stosowanym zabiegiem są kąpiele nasiadowe, zawijania borowinowe oraz tampony borowinowe. W działaniu zabiegów borowinowych na organizm ważną rolę odgrywa ich wysoka ciepłota, wywołująca przegrzanie tkanek. Następuje pobudzenie krążenia krwi, przyspieszenie tętna i oddechu, zaczerwienienie skóry, przejściowy spadek ciśnienia krwi, przyspieszenie procesów przemiany materii oraz oddziaływanie przeciwzapalne składników borowiny. Przegrzanie potęguje procesy immunizacyjne korzystne w leczeniu infekcji i stanów zapalnych. Wskazania do stosowania borowiny są bardzo szerokie, głównie w schorzeniach narządów ruchu, ginekologii, neurologii i gastroenterologii. Okłady borowinowe stosuje się w leczeniu stanów zapalnych układu kostno- stawowego, zapaleniach okołostawowych, nerwobólach i zespołach bólowych kręgosłupa. Borowina stosowana jest również w zabiegach kosmetycznych.

 

Tampony borowinowe- przygotowywane w specjalnych urządzeniach, z zachowaniem warunków aseptycznych, mają działanie termiczne, chemiczne, przeciwzapalne, ściągające i regenerujące tkanki oraz hormonalne estrogenie. Stosuje się je w chorobach kobiecych m. in. przewlekłych stanach zapalnych, niepłodności, stanach po przebytych zabiegach ginekologicznych oraz w okresie klimakterium. Przeciwwskazaniem do stosowania tego zabiegu są ostre stany zapalne, krwawienia oraz nowotwory.

 

Kąpiel gazowa CO2- unikalna w skali Europy wykorzystująca naturalne pokłady gazów kąpiel z zastosowaniem naturalnego dwutlenku węgla, eliminuje czynnik hydrodynamiczny. Tak więc bez szkody mogą ten zabieg stosować osoby starsze oraz bardziej schorowane. Wskazania: łagodna postać nadciśnienia, zwężające zapalenie tętnic, czynnościowe zaburzenie krążenia tętniczego, niektóre choroby serca, choroby reumatyczne, natomiast przeciwwskazaniem jest niewydolność oddechowa.

 

Galwanizacja- zabieg elektroniczny, w którym wykorzystuje się prąd stały. Przepływowi prądu stałego przez tkanki towarzyszy szereg zjawisk fizykochemicznych. Występujące pod anodą zmniejszenie pobudliwości nerwów oraz efekt przeciwzapalny wykorzystuje się w leczeniu nerwobólów, przewlekłych zapaleń nerwów, splotów i korzonków nerwowych a także zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i choroby dyskowej. Wywołane przez katodę przekrwienie naczyń pozwala stosować galwanizację w leczeniu porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego.

 

Interdyn- zabieg polegający na przepływie przez tkanki prądów powstałych w wyniku interferencji dwóch prądów średniej częstotliwości. Poprawia ukrwienie tkanek, wykazuje działanie przeciwbólowe, będące wynikiem podwyższenia progu bólu, pobudza do skurczu mięśnie szkieletowe, rozszerza naczynia krwionośne, a w związku z tym usprawnia krążenie obwodowe, wpływając na układ nerwowy. Usprawnia procesy odżywcze i przemianę materii tkanek.

 

Diadynamik- prąd elektryczny małej częstotliwości o zmiennych parametrach. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu przy mięśnio- i nerwobólach oraz bólach zwyrodnieniowych uzyskuje się przekrwienie skóry i tkanek głęboko leżących. Stosowany w leczeniu stanów pourazowych stawów, zaburzeń troficznych i naczyniowych, nerwobóli, obwodowych niedowładów nerwowych i mięśniowych.

 

Prądy interferencyjne- to prądy przemienne średniej częstotliwości. Aplikuje się je za pomocą czterech elektrod przyłożonych do ciała pacjenta w taki sposób, aby tworzyły dwa krzyżujące się obwody. W wyniku interferencji powstaje bodziec leczniczy w obrębie danego obszaru ciała pacjenta. Prądy mają działanie przeciwbólowe, usprawniają krążenie obwodowe oraz procesy odżywcze i przemianę materii tkanek. Zmniejszają również napięcie układu nerwowego.

 

Magnetronik- przeznaczony jest do leczenia pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości. Pole magnetyczne przenika przez wszystkie części ciała ludzkiego równomiernie. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźnia napięte mięśnie. Zabieg stosuje się w terapii chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, złamań kości, stłuczeń, zwichnięć, osteoporozy, nerwobólów, zaburzeń krążenia obwodowego, owrzodzeń podudzi. Magnetostymulacja wpływa korzystnie na procesy regeneracji tkanek miękkich, przyspieszenia gojenia ran i złamań kości, poprawę ukrwienia obwodowego, na procesy przemiany materii, zabieg często stosowany w chorobach zwyrodnieniowych, rehabilitacji pourazowej oraz w stresach.

 

Terapuls- terapia impulsowym prądem wielkiej częstotliwości. Powoduje drgania elektromagnetyczne, których energia jest przekazywana do tkanek poddanych ich działaniu. Zmniejsza odczyn zapalny stawów, przyspiesza regenerację uszkodzonych włókien nerwowych oraz wpływa na zwiększenie obwodowego przepływu krwi. Zabieg polega na wywołaniu ciepła w chorych tkankach przez skupienie pola elektromagnetycznego. Stosowany w leczeniu przewlekłych schorzeń żołądka i dwunastnicy, narządu rodnego u kobiet, leczeniu schorzeń nerek i dróg moczowych, układu ruchu oraz zatok czołowych i bocznych nosa.

 

Ultradźwięki- w działaniu ultradźwięków wyróżnia się składowe: mechaniczną (rozciąganie i ściskanie tkanek znane inaczej mikromasażem), cieplną i fizykochemiczną. Wywołują one w organizmie następujące skutki: poprawiają ukrwienie, wywierają działanie przeciwbólowe, polepszają przewodnictwo nerwów, zmniejszają napięcie mięśni szkieletowych. Wskazania do leczenia ultradźwiękami, to zwyrodnieniowe i zapalne choroby stawów, ostrogi piętowe stany po urazach, choroby obwodowe układu nerwowego, niektóre choroby skóry (twardzina, bliznowce, owrzodzenia żylakowate podudzi). Przewlekłe stany zapalne stawów, mięśni, nerwów; zmiany zniekształcające w obrębie stawów i kręgosłupa, nerwobóle, blizny, bliznowce, sklerodermia, choroba Raynauda.

 

Lampa Bioprton- leczenie światłem spolaryzowanym o długości fal 400- 2000nm. Światło spolaryzowane łagodzi bóle przyspiesza gojenie ran. Wskazania: bóle pleców, bóle stawów, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, owrzodzenie podudzi, opryszczki. Rekonwalescencja, niedokrwistość wtórna, zła przemiana materii spowodowana niedoczynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego, przewlekłe nieżyty oskrzeli, przewlekłe zapalenia nerwów obwodowych, pourazowe odwapnianie kości, stany po resekcji żołądka.

 

Lampa kwarcowa- urządzenie przeznaczone do naświetleń promieniowaniem ultrafioletowym. Uaktywnienie zawartych w skórze ciał przeciwkrzywicznych, usprawnienie gospodarki wapnia i fosforu (wpływa na mineralizację kości), obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi, zwiększenie liczby czerwonych ciałek krwi, hemoglobiny, leukocytów. Wskazania: choroby gardła i nosa, przewlekłe nieżyty oskrzeli, nerwoból nerwu kulszowego, choroba zwyrodnieniowa stawów, trądzik pospolity, owrzodzenia troficzne, trudno gojące się rany, łuszczyca, utrudniony zrost kości.

 

Lampa Sollux- jest źródłem promieniowania cieplno- podczerwonego i świetlnego. Stosujemy ją w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych stawów, w stanach pourazowych, nerwobólach, zespołach bólowych kręgosłupa, porażeniach wiotkich, przewlekłych zapaleniach przydatków macicy.

 

Fotel masujący- automatyczny masaż kręgosłupa. Ogólnie relaksujący masaż rolkowy, uciskający, ugniatający, rozciągający miejscowo. Program masażu ustalany automatycznie. Możemy wykonać także masaż wibracyjny łydek.

 

Aquabibron- masaż polegający na miejscowym stosowaniu drgającej gumowej membrany z przepływającą wewnątrz urządzenia wodą. Poprawia krążenie obwodowe i obciąża pracę serca, powoduje wzmożenie czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego, a poprzez to zwiększanie przemiany materii, przyspiesza wessanie wycieków i przesięków, wzmaga wydalanie kwasu mlekowego i bezwodnika kwasu węglowego z mięśni, tonizuje mięśnie poprawiając ukrwienie i elastyczność skóry.

 

Gimnastyka grupowa- do zespołu dobiera się pacjentów o podobnych zaburzeniach narządu ruchu i wprowadza się specjalne ćwiczenia wskazane dla danego typu chorych. Gimnastyka ma na celu poprawienie ogólnej sprawności fizycznej, osiągnięcie rozluźnienia, zwiększenie siły mięśni, zakresu ruchu w stawach, a więc przywrócenie i poprawę czynności narządów ruchu. Ćwiczenia oddziałują na cały organizm zwiększając wydolność i sprawność układu oddechowego i krążenia a także pośrednio zapobiegają osteoporozie. Ćwiczenia zespołowe działają mobilizująco poprzez czynnik rywalizacji.

 

Gimnastyka indywidualna- ćwiczenia wykonane indywidualnie przeznaczone są dla mniej sprawnych pacjentów. Prowadzone są przez kinezyterapeutę po dokładnym określeniu przez lekarza schorzenia. Prowadzone są ćwiczenia bierne oraz czynne wspomagane, przy użyciu sprzętu specjalistycznego. Ćwiczenia zwiększają siłę i masę mięśni, poprawiają zakres ruchu w stawach, zwiększają elastyczność tkanek miękkich w stawach. Ćwiczenia indywidualne są bardzo ważne w leczeniu pourazowych uszkodzeń narządu ruchu.

 

Terapia podczerwienią- unikalna metoda emisji podczerwieni w dwóch zakresach. Daje doskonałe efekty rozluźniające, likwiduje bóle pleców, poprawia krążenie, przyspiesza oczyszczanie organizmu, zmniejsza ryzyko zawału serca i pozwala spokojnie zasnąć.

 

Inhalacje indywidualne- polegają na wprowadzeniu do dróg oddechowych aerozolu leczniczego z dodatkiem olejków eterycznych zawierających jony chlorkowo- sodowe, których oddanie nie tylko uprzyjemnia zabieg, ale również pobudza zaburzone czynności receptorów węchowych. Stosuje się je w przewlekłych nieżytach gardła, nosa, krtani, w astmie oskrzelowej, pylicach płuc, w stanach wyczerpania głosowego i innych chorobach układu oddechowego, a także w profilaktyce u pracowników narażonych na wdychanie pyłów. Droga wziewna jest bardzo dogodną formą w leczeniu.

 

Jaskinia solna- wykorzystuje naturalne właściwości soli pokładowych oraz soli z Morza Martwego, w obecności wysokiej klasy urządzeń inhalacyjnych, stworzono według oryginalnej technologii, odpowiednio preparowane i zjonizowanie powietrze, które daje pacjentom komfort przebywania w mikroklimacie charakterystycznym tak dla terenów nadmorskich jak i dla sztolni w kopalni soli. Wskazaniem do stosowania są: schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, alergie, uczulenia, choroby układu sercowo- naczyniowego, choroby układu pokarmowego, niedoczynność tarczycy, choroby reumatyczne oraz dysfunkcje wegetatywnego układu nerwowego.

 

Krioterapia- zabieg polegający na zastosowaniu zimna w celach leczniczych. Zabiegi krioterapeutyczne stosuje się miejscowo, powodują one dość głębokie oziębienie tkanek. Jest to leczenie zimnem, np. ciekłym azotem lub CO2, który pod ciśnieniem jest wydmuchiwany i kierowany na chore miejsce. Obniżenie temperatury w tkankach powoduje zmniejszenie bólu, zmniejszenie stanu zapalnego, obrzęków oraz poprawę ruchomości w stawach. Stosowane jest głównie w schorzeniach reumatoidalnych.

 

Masaż klasyczny- wpływa na ogólną trofikę tkanek, napięcie mięśniowe oraz na miejscowe krążenie krwi i chłonki, powoduje zwiększenie sprężystości tkanek, posiada działanie przeciwbólowe pobudzające i tonizujące. Jest szeroko stosowany w chorobach mięśni, ścięgien, skóry, stawów, kości, układu nerwowego, w chorobach układu krążenia, układu pokarmowego, otyłości oraz w zaburzeniach gruczołów wydzielania wewnętrznego. Masaż zwiększa elastyczność skóry, jej ukrwienie, wygładza zmarszczki, działa rekreacyjnie i usuwa zmęczenie.